Niemiecki na Wesoło w audycji radiowej

W rozmowie wzięli udział, redaktor Piotr Wrona, Prezes opolskiej sekcji Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego – Agata Makiola, germanistka – Elżbieta Wydra, i ja Ola Larysz. Dyskutowaliśmy o tym jak skutecznie uczyć się języka obcego, dlaczego efekty nie zawsze nas satysfakcjonują, jakie metody i techniki stosować, aby osiągnąć sukces.

Niemiecki na wesoło w Radio Opole

W trakcie spotkania doszliśmy do wspólnych wniosków na temat sukcesów i porażek w opanowaniu tej trudnej sztuki, jaką niewątpliwie jest władanie językiem obcym. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia motywacja, która powinna wypływać od samego ucznia, ale również ze strony nauczyciela i rodzica. Dyscyplina, systematyczność i determinacja to kolejne wyznaczniki efektywnej nauki, bo przecież – „bez pracy nie ma kołaczy”.

Wspólnie zgodziliśmy się jednak, iż najlepszym okresem przyswajania kolejnego języka jest wiek dziecięcy. To właśnie dzieci posiadają wrodzoną umiejętność bezrefleksyjnego i mimowolnego przyswajania wiedzy, w tym również języka obcego. W tym wieku łatwo jest wprowadzić elementy edukacji językowej poprzez zabawę, w trakcie której dzieci uczą się intuicyjnie. Muzyka i ruch to nieodzowne elementy zabawy jakie towarzyszą dzieciom na co dzień, dlatego właśnie tak łatwo wykorzystać je w nauce języka obcego.

Ponieważ misją projektu Niemiecki na Wesoło jest promocja nauki przez zabawę, w naszych zestawach nie brakuje piosenek, rymowanek, kolorowych kart pracy, naklejek, pacynek, propozycji zabaw. Wierzymy, że angażowanie wszystkich zmysłów dziecka w trakcie pracy z językiem obcym daje najlepsze efekty. Wywoływanie emocji, kreowanie odpowiedniej atmosfery, entuzjazm nauczyciela, jak również zasada: pochwała – nagroda – zachęta, to zabiegi które wspaniale motywują młodego człowieka do nauki.

Jeszcze raz dziękuję za zaproszenie do udziału w audycji w Radiu Opole i za miłą rozmowę w zacnym gronie. Pozdrawiam wszystkich uczących się i nauczających.

Ola Larysz

Niemiecki na wesoło w Radio Opole